ANA SAYFA MODA GÜZELLİK İLİŞKİLER SAĞLIKLI YAŞAM EBEVEYN ALIŞVERİŞ YEMEK DEKORASYON ASTROLOJİ EĞLENCE KÜLTÜR SANAT
   Künye | İletişim   


Kadınlarda Stres- Astım- Reflü Üçgeni
Günümüzde şehir hayatı ve stresin etkisiyle, çocukluk çağında hiçbir şikayeti olmayan bireyler, yetişkinliklerinde aniden astım hastası olabiliyorlar.

 
 
Yrd.Doç.Dr. Psk. Ercüment Doğan
Yazara E-Posta Gönder
Yazarın Tüm Yazıları
  Yrd.Doç.Dr. Psk. Ercüment Doğan
Neden sorunlarımı aşamıyorum? - Neden psikolojik sorunlarımız var, kurtulmak elimizde mi?

“NEDEN korkularım ve takıntılarım var, depresif hissediyorum, öfkeliyim, suçlu hissediyorum, kaygılıyım, panik atak yaşıyorum, cinsellikle ilgili sorunlar yaşıyorum, cinsel korkularım var, hayata karşı isteksizim, kendime güvenim yok, yapmam gerekenleri erteliyorum, değersiz hissediyorum, fiziksel bir neden olmadığını doktorlar söylemesine rağmen baygınlık nöbetleri geçiriyorum, insanlar içinde rahat değilim, bazen ya da sıklıkla kendime yabancılaşmış gibi bir hisse kapılıyorum?... VE NEDEN BU SORUNLARI KENDİ KENDİME AŞAMIYORUM?”…

 
“Neden kelimesiyle başlayan bu durumları çok daha uzatmak mümkün. Bunların hepsi psikolojik sorun yaşayan insanların içinde bulundukları kötü hissetme hallerini, açmazları, çelişkileri yansıtan ifadeler. Bu sorunların bazıları içimizde yaşadığımız sıkıntılarla ilgili bazıları da ilişkilerimizle ilgili. Bu sorunların her biri farklı bir psikolojik soruna ve sıkıntıya işaret ediyor gözükse de ve her birinin farklı bir psikolojik ya da psikiyatrik ismi (kaygı bozukluğu, depresyon, panik bozukluk, ilişki sorunları, cinsel sorunlar, takıntı, bağımlılık, fobi, kişilik bozukluğu gibi) olsa dahi aslında durum bu kadar karmaşık değil.
 
Araştırmalar, klinik uygulamalar ve bunlar sonucunda elde ettiğimiz sonuçların da katkısıyla; beyinde psikolojik sorunların nasıl oluştuğu doğrultusunda bilimin geldiği son nokta şu: Hiçbir psikolojik sorun, semptom ve aşamadığımız ilişki sorunları kendi kendine oluşamaz ve mutlaka bu sorunlara ve semptomlara yol açan nedenler vardır.
 
 Beyinde psikolojik sorunların gelişmesinden ve kendi kendine geçememesinden sorumlu bölge orta beyindeki limbik sistemdir; uzak geçmişte (özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde) veya yakın geçmişte yaşadığımız olumsuzluklar ve o dönemlerde yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan olumsuz duygular (kaygı, korku, suçluluk, öfke, depresyon gibi ana duygular) travmatik etki mekanizması ile limbik sistem bölgesindeki fiziksel organlarda (amigdala gibi) depolanır ve tamamen zamandan bağımsız olarak varlıklarını sürdürmeye ve aradan ne kadar süre geçerse geçsin bizde çeşitli şekillerde, yoğunluklarda ve sayılarda kötü hissetme halleri yaşamamıza neden olmaya devam ederler.
 
Travmatik duygu birikiminin güncel yaşantımızdaki etkisi sürekli de olabilir dönemsel de; belirli dönemler iyi hissedebilsek de (güncel hayatımızda çevresel stresin fazla olmaması, ilaç tedavisi görüyor olmamız gibi nedenlerden ötürü) bu iyi hissetme hali geçici olur ve kötü hissetme halleri tekrar kendini gösterir ya da belirli bir yaşa kadar travmatik etki ortaya çıkmayabilir ve belirli bir yaştan itibaren, belirli bir dönemden itibaren ya da belirli bir olaydan sonra (sorumluluk almaya başlamak, evlenmek, çocuk sahibi olmak, okuduğumuzbir kitabın ya da duyduğumuz bir şeyin etkisinde kalmak, iş değiştirmek, taşınmak, karşı cinsle ilişkilerin başladığı dönem, yaşımızın ilerlemesi, ergenlikten çıkmak gibi) psikolojik sorun ve bu sorunla ilişkili kötü hissetme halleri ortaya çıkabilir.
 
Travmatik duygu birikiminin ne zaman tetikleneceği, yani kötü hissetme hallerini ne zaman yaşayacağımız, birçok faktöre bağlı olabilir; biz bu faktörlerin farkında olabiliriz ya da olamayız. Geçmiş dönem (çocukluk, ergenlik ve erişkinlilk) yaşanmış olumsuz yaşantılar ve bu yaşantıların travmatik duygularının beynimizdeki limbik sistemde birikmesi ve bunların tetiklenmesi durumu söz konusu olmasaydı psikolojik sorun yaşamazdık, yaşayamazdık. Buna güncel olarak yaşanan ağır durumlar sonucu oluşan psikolojik sorunları hem katıyorum hem de katmıyorum. Klinik uygulamalarda gördüğümüz, yaşadığı yeni bir güncel travma nedeniyle psikolojik sorun yaşamaya başlamış insanların göreceli olarak çok az sayıda olmasıdır.
 
Özetle demek istediğim şu; farkında olduğunuz ya da olmadığınız hangi psikolojik sorunu yaşıyor olursanız olun ve/veya bir türlü çözüm bulamadığınız ve yetersiz hissettiğiniz kişiler arası sorunlar varsa travmatik etkilenme sonucu oluşan bir durum söz konusudur. Bu çeşitli sorunların en büyük özelliği, irademizi kullanarak çözemiyor olmamızdır; bunun nedeni iradenin bir üst beyin (korteks) işlevi olması ancak duygusal birikmelerin orta beyindeki limbik sistemde depolanıyor olmasıdır.
 
Travmatik etkilenmeler sonucu oluşan olumsuz duygu birikmeleri bize durduk yere kötü hissetme halleri ya da yaşadığımız durumla kıyaslanamayacak ölçüde abartılı kötü hissetme halleri ve çözüm bulamama halleri yaşatır. Her türlü psikolojik sorunda, bu hallerden kurtulmanın günümüzdeki en etkin ve kalıcı çözümü psikoterapide travma çalışması yapmaktır (Özellikle, EMDR yöntemi tecrübeli bir klinik psikolog tarafından, psikoterapide uygun ve etkili bir şekilde kullanıldığında). Bu yapıldığında birikmiş travmatik duygu yükleri beyinden atılır ve güncel sorunlarımız, konusu, ismi, tanısı ne olursa olsun kalıcı bir şekilde ortadan kaybolmaya başlar.
 

Www.emdrmucizesi.com 

   
Diğer Haberler

Bebeklerde burun tıkanıklığına dikkat!

Ruhunuzu bir günlük bakıma almaya ne dersiniz?

Obezite ve kanser iki iyi arkadaş!

Adet düzensizliğinizin nedeni çikolata kisti olabilir

Vicky Vlachonis yazdı: “Beden Yalan Söylemez”
 

MODA

Stil
Alışveriş
Trendler
Aksesuar
Sokak Modası
GÜZELLİK

Güzelim
Cilt Bakımı
Saç Bakımı
Makyaj
Estetik
Ayna Ayna
Uzmanlar
İLİŞKİLER

Aşk
Evlilik
Cinsellik
Evlilik Hazırlıkları
Erkekçe
SAĞLIKLI YAŞAM

Genel Sağlık
Psikoloji
Sağlıklı Beslenme
Zayıflama
Kişisel Gelişim
Spor
EBEVEYN

Anne Çocuk
Tüp Bebek
Hamilelik
Hamilelik Sonrası
Çocuk Hastalıkları
Babasının Kuzusu
Ergenlik Dönemi
Çocuk Gelişimi
Eğitim
YEMEK

Parti Atıştırmalıkları
Pratik Yemekler
Dünya Mutfağı
Tatlı Dünyası
Çocuklara Özel
Sofra Sanatı
DEKORASYON

İç Mekan
Bahçe Balkon
Dekorasyon Stilleri
Yaratıcı Öneriler
Rüya Gibi Evler
EĞLENCE

Duydun mu ?
Biguddi Tuttu - Tutmadı
Bizden Söylemesi
Kulağıma Söyle
KÜLTÜR SANAT

Ruhun Gıdası
Ne Yapmalı ?
Ne İzlemeli ?
Ne Okumalı ?
Sanat Dünyası
© 2011 biguddi . Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Biguddi.com, Internet Explorer 8.0 ve üzeri, Google Chrome 16 ve üzeri, Mozilla Firefox 9 ve üzeri, Safari 5 ve üzeri tarayıcılara uyumludur.